Ilościowa ocena efektów


Określenia  takie jak:  „wyleczenie", „znacząca poprawa" lub „umiarkowana poprawa", dawniej często używane w badaniach nad wynikami terapii, można różnie interpretować. Obecnie istnieje wyraźna trend  do stosowania bardziej precyzyjnych kategorii pomiaru zmiany. Służy do tego Inwentarz Depresji Becka (ocena nasilenia depresji jest dokonywana przez pacjenta ) oraz Skala Depresji Hamiltona (zestaw skal stosowanych w tym samym celu przez klinicystów).  Są one niemal standardowo stosowane do oceny głębokości depresji zarówno przed jak  i po terapii.
Stale monitorowane zmiany w nasileniu wybranych i szczególnie istotnych zachowań, takich jak np. częstość mycia rąk przez klienta obsesyjnie bojącego się zarażenia, wydają się najbezpieczniejszym sposobem pomiaru wyników terapii.
Takie techniki, w tym samoobserwacja dokonywana przez klientów, są powszechnie i z dobrym skutkiem stosowane, zwłaszcza przez terapeutów behawioralnych i poznawczo-behawioralnych. Nawet przy zastosowaniu nawet  najlepszych narzędzi pomiarowych istnieje prawdopodobieństwo, że poprawa przypisywana zastosowaniu określonej formy psychoterapia Białystok jest tak naprawdę wynikiem efektu placebo, następstwem innych wydarzeń w życiu klienta lub wręcz zmianą spontaniczną. Ma to związek z uwzględnianiem w eksperymentach grup kontrolnych.